For that small basket of nine things at the grocery store, I spent $56.37. Yikes.
I wasn't at a fancy grocery store. I did, however, buy a few name-brand things--Skippy peanut butter, Riesens, and Nutrigrain bars--which I rarely do. Also, jerky is expensive even if it is store-brand.
Mostly, I think it's because I was buying packaged snacks. Another thing I rarely do.
Which is why I bake way more than I would like to.
So I guess I'll just carry on with my low-snack, store-brand shopping style, lest I bankrupt us with Nutrigrain bars and candy.
No comments:
Post a Comment